«Бритіш Американ Тобакко Україна» - Боротьба з незаконною торгівлею в Україні

Боротьба з незаконною торгівлею в Україні

Спільними зусиллями проти чорного ринку


Незаконна торгівля тютюновими виробами — проблема світового масштабу, яка різною мірою зачіпає окремі країни.

Незаконне переміщення тютюнових виробів через митний кордон держав (контрабанда), ухилення від сплати податків при виробництві чи реалізації сигарет, контрафактне виробництво — різновиди нелегальної торгівлі в Україні.

Проблема незаконної торгівлі на українському ринку почала загострюватись у другій половині 2011 року. У цей час, окрім зростання контрабанди до 4 % в грудні 2011 р. на ринку почали з’являтися контрафактні сигарети.

Зростання обсягів тіньового тютюнового ринку України непокоїв як легальних виробників, так і уряд, оскільки дохідна частина бюджету країни майже на 10 % складається з податкових відрахувань легальних виробників тютюнової продукції, у тому числі і Бритіш Американ Тобакко Україна.

Протягом 2012 та 2013 років обидві складові нелегальної торгівлі — контрабанда та контрафакт — зростали швидкими темпами: на 27 % у 2012 році та на 63 % у 2013 році. Це відбувалося на тлі подальшого зростання цін на тютюнову продукцію. Пікове зростання нелегальної торгівлі прийшлося на 2 та 3 квартал 2013 року, коли, за різними оцінками,  10 % всіх сигарет в Україні були або нелегально ввезеними, або підробленими (доля контрафактної продукції складала  3,5 %).

Така ситуація на українському тютюновому ринку вимагала негайних рішень. Починаючи з 2014 року, правоохоронні органи Україні за підтримки міжнародних тютюнових компаній значно посилили заходи з боротьби з незаконним обігом підакцизних товарів загалом та тютюнової продукції зокрема.

Роль міжнародних гравців, що працюють на українському ринку, полягає в проведенні відповідних досліджень та аналізу чинників, які впливають на динаміку зростання частки незаконної тютюнової продукції. За результатами досліджень, державним та правоохоронним органам надаються пропозиції щодо заходів, спрямованих на зменшення частки контрафактної та контрабандної продукції. Виробники легальної продукції також надають всебічну підтримку правоохоронцям, зокрема досліджують вилучену тютюнову продукцію на предмет її автентичності.

Наша компанія має у своєму розпорядженні високотехнологічну лабораторію і команду професіоналів, які володіють необхідними знаннями та інструментами для проведення експертиз будь-якої складності щодо виявлення контрафактної продукції.

Завдяки активній плідній співпраці правоохоронних органів та міжнародних виробників, зокрема Бритіш Американ Тобакко Україна, доля нелегальної торгівлі в Україні в 2016 році становила  1,1 %, а доля контрафактної продукції впала до рекордних 0,1 %.

Ключові чинники, що призвели до зниження рівня нелегальної торгівлі в Україні у 2014–2016 роках:

  •  припинення діяльності восьми нелегальних виробництв;
  •  введення спеціальних санкцій Міністерством економічного розвитку та торгівлі України щодо тютюнової фабрики «Хамадей»;
  •  зміни в законодавстві, зокрема, впровадження реєстрації обладнання для виробництва тютюнових виробів та закриття пунктів пропуску підакцизних груп товарів на Придністровській ділянці україно-молдовського кордону, що привело до припинення функціонування потужного каналу постачання контрабандної продукції до України та країн Західної Європи.

Незважаючи на дії правоохоронних органів та запровадження низки законодавчих ініціатив з протидії нелегальній торгівлі тютюновими виробами, з середини 2017 року рівень нелегальної в Україні почав знову зростати і в 2018 році досягнув 4,4 %. Такий ріст в першу чергу обумовлений суттєвим зростанням різниці у ціні на легально вироблені в Україні тютюнові вироби та ті, які незаконно виробляються або потрапляють на територію країни у незаконний спосіб без сплати будь-яких податків до держави. Втрати державного бюджету від нелегального обігу тютюнових виробів у 2018 році оцінюються у 2,6 млрд грн.

На тлі зростання нелегальної торгівлі на внутрішньому ринку Україна залишається також одним із основних джерел постачання контрабандних сигарет до країн Європейського Союзу. За останніми даними дослідження Компанії KPMG у 2017 році об’єм контрабанди склав 4,8 млрд. шт. сигарет.

Найбільші за обсягами джерела постачання контрафактних і контрабандних сигарет до ЄС у 2017 році

Найбільші за обсягами джерела постачання контрафактних і контрабандних сигарет до ЄС у 2017 році

Джерело: KPMG: Project SUN 2017. The illicit cigarette market in the EU, Norway and Switzerland, 2017.

В теперішній ситуації протидія незаконній торгівлі тютюновими виробами в Україні вимагає комплексного підходу та реалізації низки першочергових заходів:

  •  ухвалення Верховною Радою України законопроекту № 4327 про посилення відповідальності за правопорушення у сфері виробництва та обігу тютюнових виробів;
  •  розробка, затвердження та реалізація плану дій у відповідності до Національної стратегії з протидії нелегальній торгівлі, ухваленої  Кабінетом Міністрів України у серпні 2017 року;
  •  запровадження єдиної державної статистики у сфері протидії нелегальній торгівлі;
  •  практичне забезпечення належного рівня знищення тютюнової продукції, вилученої правоохоронними органами в рамках процесуальних дій;
  •  належні прикордонний та митний контроль, включно з використанням новітніх технічних засобів;
  •  посилення роботи з правоохоронними органами країн, що межують з Україною, обмін оперативною інформацією між правоохоронними органами України та держав-членів ЄС, розробка та проведення спільних операцій з боротьби з незаконною торгівлею тютюновими виробами;
  •  прогнозована та зрозуміла податкова політика.